İçeriğe geç
Anasayfa » Kablo Bakır Hurda Fiyatı

Kablo Bakır Hurda Fiyatı

Kablo pek çok farklı metalden elde edilen çeşitlere sahip olduğundan dolayı hemen hemen her sektörde kullanılmaktadır. Özellikle de otomotiv, sanayi, enerji, elektrik, inşaat ve makine alanlarında olmazsa olmazdır. Bu kadar çok fazla sektörün önemli bir parçası olmasından dolayı da hurda piyasasında da önemli bir rol oynamaktadır. Hem ham maddesinden hem de kullanım alanından dolayı büyük bir ilgi gören kablo hurdalar geri dönüşümün büyük bir parçası halindedir. Bu nedenle kablo bakır hurda fiyatı da oldukça merak edilmektedir. Bu alanda alüminyum kablo hurda fiyatı, elektrik kablosu hurda fiyatı, fiberoptik kablo hurda fiyatı ya da TTR kablo hurda fiyatı; hurda kablo alan firmalar tarafından belirlenmektedir. Kablo Bakır Hurda Fiyatı

Kablo Bakır Hurda Alım Satımı

Hurda alım satımı son günlerde eskisine kıyasla çok daha popüler bir haldedir. Bu nedenle pek çok kişi bu sektörde atılım yapmak ve hurda alıp satmak ister. Özellikle çoğu sektörde büyük bir yer kaplamasından dolayı kablo hurda alım satımı oldukça cazip gelmektedir. Ancak bu sektörün bir parçası olmak tahmin edildiği kadar değil. Öncelikle bu işi yapabilmek için devlet tarafından onaylanmış olmanız gerekir. Bunun için ise hem hurda kablo satanlar hem de diğer hurda firmaları lisans edinmelidir.  Hurdacılık Belgesi adı verilen bu lisans Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından verilmektedir. Ardından hurdacılıkla ilgili alım satım işlerinizi yürüteceğiniz mekân ile ilgili birkaç şartı daha yerine getirmeniz gerekir.

Kablo Bakır Hurda Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hurda fiyatları her geçen gün değişiklik göstermektedir. Tamamen sabit fiyatlandırmalara sahip olmayan bu sektör hem enflasyona hem de dolara göre inişler ya da çıkışlar yaşayabilir. Alım satım konusundaki hususlar da bu değişkenlerden etkilenmektedir. Bu nedenle dikkat etmeniz gereken birkaç şey bulunur.
  • Hurdacılık Belgesi sahibi olmayan bir firma ile alışveriş yapmayın.
  • 2013 Hurda Metal Satıcıları Yasası’na göre nakit ödemeler yasaklanmıştır. Bütün ödemelerinizi bankalar aracılığı ile gerçekleştirin.
  • Devlet kontrolünde çalıştığından emin olduğunuz bir firma ile iş yapın.
  • Eğer ürün satın alacaksınız ürünün kaliteli olduğundan emin olun. Kullanılamayacak hale gelmiş ürünlere para vermeyin.
  • Eğer ürün satacaksanız değerinin karşılığı alacağınızdan emin olun.

Kablo Bakır Hurda Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Kablo bakır hurda fiyatları pek çok değişkenden etkilenebilmektedir. Borsalar, döviz kurları, hurdanın boyutu ya da ağırlığı ile ilgili bilgiler, alım satım işlemini gerçekleştiren firma, hurdanın ham maddesi gibi değişkenler bunlardan bazılarıdır. Firmalar fiyatlarını bu değişkenleri göz önünde tutarak belirler.

Kablo Bakır Hurda Fiyatları

Kablo hurda fiyatlarını etkileyen en önemli değişkenlerden biri kabloların hammaddesi ve türüdür. Tek damar kablo hurda fiyatı, soyulmamış bakır kablo fiyatı, soyma bakır kablo fiyatı ya da antigron kablo hurda fiyatı birbirlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca buna ek olarak kablonun soyulmuş ya da soyulmamış olması da fiyatı etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Fiyatları belirlemede etken olan diğer faktörler ise aşağıda listelenmiştir:
  • Kablo hurdanın alım satımının gerçekleştirileceği ildeki piyasa
  • Kablonun işçiliği
  • Kablonun kalitesi
  • Kablo miktarı, ağırlığı, uzunluğu
  • Kablonun kullanılabilirlik durumu, yıpranma seviyesi
Bu değişkenlerin tamamı göz önünde bulundurularak kablo hurdalar için fiyatlar belirlenir.

Soyulmuş Kablo Hurda Fiyatı

Kabloların etrafında yer alan ve içerisindeki teli dış etkenlerden koruyan madde soyulduğu zaman kablonun hurda fiyatı da değişiklik göstermektedir. Bu işlem kablonun geri dönüştürülebilirliğini kolaylaştırdığından dolayı soyulmuş kablolar soyulmamışlara göre daha değerlidir. Bu nedenle eğer hurda kablo satmayı düşünüyorsanız kablonuzun dışında yer alan plastiği soymanız daha yüksek fiyatlara satabilmenizi sağlar. Yani soyulmuş kablo bakır fiyatı diğer hurda kablolara kıyasla daha yüksektir.

Soyulmamış Kablo Hurda Fiyatı

Eğer hurda kablolarınızın dış kısmında yer alan plastik kablo soyulmadıysa yine de satışını gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu durumda karşılaşacağınız fiyat soyulmuş kablo fiyatına kıyasla daha düşük olacaktır. Bunun nedeni bu tarz kabloların geri dönüştürülebilmesi için ekstra işlemden geçmeye ihtiyaç duyacak olmasıdır. Dolayısıyla geri dönüşüme gönderilen soyulmuş kablo hurdalar soyulmamış kablo hurdalardan çok daha değerlidir. İşlenmesi de çok daha kolaydır. Yani soyulmamış kablo bakır fiyatı soyulmuş olanlara kıyasla daha düşük olacaktır.

Kablo Hurda Dönüşüm

Pek çok farklı sektör üretim aşamasında çok çeşitli sayıda kablo kullanmaktadır. Bu nedenle eskiyen ve artık kullanılamayan pek çok eşyanın içerisinde de kablolar bulunmaktadır. Dolayısıyla hem büyük firmalar hem küçük işletmeler hem de bireyler sık sık eski, kullanılmayan ve atık kablolara sahip olurlar. Böylece kablolar hurda piyasalarında kendilerine büyük bir yer edinir. Bu maddenin bu kadar fazla olması geri dönüşüm alanında da oldukça önemli bir yere sahip olmasına yol açar. Çok sayıda farklı çeşitte hammaddeden üretilebilen kablolar dönüştürüldüklerinde oldukça kullanışlı olabilirler. Bu nedenle hurdacılar tarafından elde edilen kablolar hammaddelerine göre ayrıştırılırlar. Eğer soyulmamışlarsa soyma işlemleri gerçekleştirilir ve ardından tekrar hammaddeye dönüştürülürler. Böylece atık kablolar tekrar üretime katkı sağlayabilecek hale gelir. Bazı sektörler için büyük tasarruf sağlar. Siz de bu geri dönüşüm sürecinin bir parçası olmak istiyorsanız. Eski ve kullanılmayan kablolarınızı hurdacılara ulaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button